12. srpna 2008

Gruzie, Rusko a my...

Nehodlám soudit ani Rusko ani Gruzii, není jednoznačné, kdo vlastně spor začal, nicméně mi dovolte vyslovit jeden názor a přirovnání které mě v souvislosti s tím napadá.

V součastnosti Rusko doslova zabírá cizí stát, respektive, území cizího státu prohlásila za své a nyní ho "jen stabilizuje a udržuje pořádek". Co mě však zaráží, že nikdo nezasáhne, pro USA to je nezajímavé, nebudou riskovat globání konflikt s Ruskem. NATO také nezasáhne, protože jeho členské státy jsou (ted nevím zda úplně nebo převážně) členy Evropské unie, která je zavislá na ruské ropě - takže také nechce žádný spor.

A ten slibovaný názor či námět k zamyšlení?
Představte si - hypoteticky - že se morava (tedy Morava ;o) ) bude chtít odtrhnout od České Republiky a že vedle nás neleží Slovensko ale Rusko. Bude se chtít přidat k Rusku. Česká strana se bude snažit s održeníchtivou Moravou vyjednávat, určitě by doslo k přeskupení nějakých českých vojsk v rámci celého českého území (tedy včetně moravy). Do toho přijede ruské vojsko a bude svojí Moravu obsazovat. Nejdříve se Česká republika brání, pak pod tlakem a obavou toho že si Rusko zajede až do Prahy nabízí mírové smlouvy, které rusko odmítá.Scénář je velmi podobný tomu v Gruzii, že? A teď se ptám:  
Kdo by nám pomohl? 
  • Evrospká unie? Težko, to je ekonomický subjekt.
  • OSN? To se neschodne ani na textu vyjádření ke konfliktu (nerozumím tomu, ale myslím si, že schválit to musí všichni členové, tedy i Rusko)
  • NATO? Myslíte si že má pár elitních vojáků šanci proti Ruské převaze? Nebo že by vůbec vedení NATO riskovali zastavení ropy z ruska?
  • USA? Nebude riskovat globální konflikt. Do evropy se při druhé světové válce hnali až když je napadlo japonsko, a až když jim británie finančně zaplatila vylodění, protože jí (Velké Británii) začalo téci do bot. Do tý doby Anglie dokázala jen posílat naše vojáky do první vzdušný linie na Němce, aby nemuseli posílat svý vojáky.
  • Muslimské či arabské státy? Proč by to dělali? Rusko jim dodává zbraně, obchodují s ropou a ideově jsou to naši protivníci.
  • My sami? Ani náhodou, nemáme armádu a těch par stovek či tisíctovek profesionálnách vojáků nemůže stačit. A domobrana? Už jsem z generace, která nebyla na vojně, a nikdy nedržela zbraň. Navíc mám dvě děti, který musím zabezpečit, do domobrany bych se pravděpodobně nehrnul.
Závěr? Až si bude chtít Rusko vzít Českou Republiku, tak si ji prostě vezme.

3 komentáře:

Axiss řekl(a)...

A nemělo tam být úplně na začátku něco jako "Dovolí si Rusko něco v České republice? Nedovolí. Mají stach z NATO a USA, nechtějí vyprovokovat větší konflikt." ;-) Rusko v současné době jsou zbabělci, které navíc díky radaru budeme mít víc pod kontrolou. A to je jenom dobře.

Petr Steinbauer řekl(a)...

Ne, je to to tom,že tady nic o co by stálo bojovat nemáme... Žádnou ropu, žádná velká ocelárna, žádné extra doly, zemědelství žádné.....

Anonymní řekl(a)...

A ani ten Temelín za to nestojí ::D