13. srpna 2008

Notebook bez Windows

Skutečně tleskám! Na blogu Kamila Párala na abíčku vyšel článek Vrácení licence Windows u Lenovo ČR, kde autor popisuje způsob, jak docílit toho, aby jste si mohl nechat vrátit peníze za Windows, pokud nejste schopni akceptovat jejich smlouvu.
Defacto tak existuje způsob, jak si koupit notebook bez Windows, pokud je nevyužijete. Výrobci však musíte zaplatit včetně Windows a pak inviduálně žádat o vrácení peněz.

Podle mého názoru se tady snaží Microsoft a prodejci zamaskovat, že se jedná o vázaný prodej, což je v rozporu s českými zákony. A ve článku zmíněnou větu tam podle mě dali jen proto, aby byli právně krytí, že to lze vrátit.

Navíc se takto prodejci šidí o peníze, například můj soused si chtěl koupit dražší notebook (o cca 8 tisíc), ten mu ale nemohli prodat bez Windows - neznaje výše uvedeného postupu - si tedy koupil o 8 tisíc levnější notebook, prodejce o 8 tisíc přišel.

A ještě jeden postřeh: nevím jak u Vás, ale u mě byla licence se kterou souhlasí až uvnitř obalu!!! Předpokládám, že automatický souhlas rozbalením obalu s licencí, která je schována uvnitř obalu, je právně neplatný.

Žádné komentáře: