12. ledna 2009

Končím s rasistickou xenofobií

Dnes vydám jedno mé soukromé prohlášení, než ho však vyřknu, musím uvést své důvody, vysvětlit, proč jsem v sobě dlouhá léta měl pasivní rasistickou xenofobii.

Co je to Xenofobie
Xenofobie znamená doslovně přeloženo “strach z neznámého”. Lidé se obvykle - když něco neznají - bojí, či zachovají odstup. A protože jsem profesí programátor, tedy osoba věčně zavřená u počítačů a prakticky bez přímého kontaktu s okolním světem - neměl jsem prakticky příležitost setkat se s někým mimo okruh "bílých českých lidí".

Jak jsem k ní přišel?
Jinak aktivně - uvažte:

  • před revolucí a nějaký ten rok po ní u nás černoši ani asiaté neexistovali. Přímo po revoluci se objevovali asiaté - nikoliv však v mém rodném  třítisícovém městě. 
  • v mém tehdejším offline počítačovém světě žádní cizinci nebyli. 
  • pak následovala střední škola - internát v lesích, žádní cizinci - do města se nechodilo - pařilo se na kolejích
  • pak první, druhá, součastná práce a k tomu domácí podnikání - všechno se omezilo na vztávání, přijezd autem do práce (pracovní garáže), práce, odjezd domů, práce - zase žádný styk s cizinci
  • manželku jsem si našel přes internet - opět bez jakéhokoliv osobního setkání s cizincem
  • nákupy a vše okolo zajišťoval otec, později manželka - opět jsem se nemohl setkat s žádnými cizinci

S cizinci jsem zkrátka nepřišel do styku - pravda, byli občas v televizi, ale to máte jedno, černoch, asiat nebo vetřelec - nejsou s Vámi a nemusíte se s nimi stýkat, nevidíte je z blízka a nemluvíte s nimi. Jsou Vám zkrátka vzdálení jako Brat Pitt.


Změna
Změna nastala až o tomhle víkendu: vyzvedával jsem syna ze školky a najednou u mě stál černoch se svým synkem. Přímo vedle mě stál první černoch kterého jsem kdy viděl blíž jak 10 metrů a hned mě zdravil a přál fain nový rok, že si prý můj kluk hraje s jeho Tomem.


Řešil jsem to doma z manželkou a jaksi jsem začal uznávat, že jsem za obzorem a že řeším něco, co už si všichni tak nějak prožili. A aby to nebylo málo, byli jsme v sobotu na mysliveckým plese - a jeden z těch hajných byl asiat.
Navíc dnes ráno jsem po emailu dostal informaci, že mě na Twitteru sleduje jakýsi Dominik, člověk,který si vzal za ženu černošku ze Zimbabwe. Pochopitelně blahopřeji a přeji vše nej.Prohlášení
Svět se změnil - zaspal jsem - omlouvám se a prohlašuji - vypínám u sebe xenofobii.

2 komentáře:

Nishkam řekl(a)...

Blahopreji! :)

Dominik řekl(a)...

Díky! :-)